Ana Sayfa Microsoft Lisanslama Toplu Lisanslama Aktivasyon ve Kullanım

Toplu Lisanslama Aktivasyon ve Kullanım

0
Toplu Lisanslama Aktivasyon ve Kullanım

Merhabalar,

Bu makalemizde sizlere toplu lisanslama sayfasına kayıt olmayı ve satın almış olduğunuz toplu lisanslarınızı eklemeyi göreceğiz.

Öncelikle VLSC yani toplu lisanslama merkezine https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/default.aspx adresinden veya Bing ile VLSC yazarak araya bilirsiniz.

Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi sayfasına girdiğimizde sağda yer alan Oturum Açın kısmına tıklıyoruz

Oturum açma ekranında bize bir Microsoft hesabı ile mi yoksa şirket mailimiz ile giriş yapacağımızı soruyor.

Sisteme daha önceden kayıt olmadı isek eğer bir şirket maili ile kayıt yapmak istiyorsak İş Hesabı veya bir Microsoft hesabı ile kayıt yapmak istiyorsak Microsoft Hesabı seçeneğini seçip ilerliyoruz.

Not: Toplu Lisanslama Hizmet Merkezine kayıt olurken kullanacağımız mail adresinin ileride kapanmayacak bir mail adresi olduğuna emin olalım.

Ben burada kendi hesabım ile ilerleyeceğim.

Gönder butonuna tıkladığınızda sizden şifre isteyecektir şifrenizi girdiğinizde sayfaya erişim sağlayacaksınız.

Eğer daha önce kayıt yapılmadıysa sizi kayıt sistemine yönlendirecek ve buradan kayıt olmanızı isteyecektir.

Hesap oluşturma işlemini bitirdikten sonra karşımıza bir kayıt olma penceresi açılıyor bu tekrardan şifre oluşturmak değil sisteme mail adresinizi onaylatmak içindir. Sizden tekrar mail adresinizi ister ve Gönder dedikten sonra mail adresinize bir onay maili gelir ve tüm kayıt olma süreci tamamlanır.

Kayıt oluşturma süreçleri tamamlanmasının ardından VLSC sayfasında artık tüm lisanslarınızı yönetebilir , yeni bir yönetici atayabilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Sayfa içerisinde bulunan Çevrimiçi Hizmet Etkinleştirmesi başlığından mail adresinize işlenen lisansları görebilirsiniz.

Eğer bu lisans bir Office 365 lisansı ise ilgili lisansı seçip Etkinleştirme İşlemlerini Yönet butonuna basarak Office 365 hesabınız ile giriş yapıp etkinleştirmesini yapabilirsiniz.

Lisanslarınız bu başlık altında gözükmüyorsa lisanslarınızı manuel olarak eklemeniz gerekmektedir.

Yönetim başlığından Open Lisans Ekle sekmesine giriyoruz.

Açılan sayfada Lisans Numaramızı ve Yetki Numaramızı istediği alanları doldurarak Gönder butonuna tıklıyoruz ve lisanslarımız panelimize entegre oluyor.

Eğer lisanslarımız bir çevrimiçi hizmet değilse bize ürün anahtarı gerekiyor ve bunlara Karşıdan Yüklemeler ve Anahtarlar kısmından erişebiliyoruz.

Panel içerisinden ürünlerimizin varsa indirme dosyasına veya ürün anahtarlarına erişim yapabiliyoruz.

Büyük yapılarda lisans sayıları çok fazla olduğundan panelin sol tarafında yer alan kısımdan filtreleme yapabiliyoruz.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.