Ana Sayfa Microsoft Azure Microsoft Azure

Microsoft Azure

0
Microsoft Azure

Merhabalar,

Bugün Microsoft Azure hizmeti nedir ve içeriklerinde işimize yarayacak neler var bunları göreceğiz.

Microsoft Azure, Microsoft’un Genel Bulut uygulama ve altyapı platformudur. Bu platformu pek çok şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin Microsoft Azure ile verilerini Microsoft veri merkezleri üzerinden çalıştıran ve saklayan bir internet uygulaması hazırlayabilirsiniz. Microsoft Azure’u, verileri kurum içerisinde (yani genel bulut dışında) kullanan uygulamalar için sadece veri depolamak amacıyla da kullanabilirsiniz. Microsoft Azure’u Felaket Kurtarma için veya geliştirme ve test işlemleri amacıyla sanal makineler oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Öncelikle bulut hizmetleri nelerdir ve müşteriden önce biz bunları hayatımızın nerelerinde kullanıyoruz onu görelim.

·        Windows 8 – 8,1 ve 10 ile tümleşik gelen OneDrive bireysel

·        Apple İCloud

·        Google Drive

·        DropBox

·        AmazonDrive vb..

Bizler ve müşterilerimiz zaten hayatının bir köşesinde bulut teknolojisine değiniyor kullanıyoruz.

Azure Data Center

Microsoft Azure 54 farklı ülkede 140 lokasyonda dünyanın en kapsamlı Cloud servisini elinde bulundurmaktadır.

Bu resim için metin sağlanmadı

Bir Data Center kurulumundan önce bölgenin deprem riskinin en az olduğu , yıldırım ve hava koşullarının en sorunsuz yaşanan bölgelerde kurulum yapılıyor.

Bina içerisinde kurulan serverların bir çoğu birbirinden teknik olarak bağımsızdır buda bize bir sanal makine seçerken fiyatları düşük tutabilmemize yarıyor.

Bu resim için metin sağlanmadı

Peki Microsoft Azure’u işimizde hangi alanlara konumlandırırız ve bize neler sunar?

Tabiki Azure Platformunda 600+ hizmet var ancak burada ülkemizde en çok kullanılan hizmetleri göreceğiz.

·        Felaket Kurtarma – Azure Site Recovery

·        Yük Dengeleme

·        Sanal Makine

·        Yedekleme

·        SQL Veritabanı

Felaket Kurtarma – Azure Site Recovery

Bu resim için metin sağlanmadı

Felaket Kurtarma (FKM – Azure Site Recovery), Kurumlar için yaşamsal derecede önemli olacak sunucu altyapı unsurlarının, sistemlerin ve yazılımların tekrar çalışır hale gelmesini sağlamak için gerçekleştirilen tüm çalışmalar felaket kurtarma olarak adlandırılır.

Sunucularımızın bize hali hazırda kullandığımız sunucu sistemlerinin ekstra bir cihaz alınmasa bile belirli maliyetleri vardır örneğin ; soğutma , elektrik , afet koruma sistemlerinin bakımı gibi..

Sunucularımız hiç kimsenin istemeyeceği ama olması muhtemel yangın , deprem , su baskını gibi afetlerde kullanılamaz hale gelebilir. Bu tip durumlarda iş akışının devam etmesi için sunucularımızın aynısından başka bir lokasyona bir kurtarma merkezi kurarız ve buda bize çok ciddi bir maliyettir ve aynı sorunun ikinci lokasyonda yaşanıcak olması muhtemeldir.

Azure Site Recovery sisteminde kullandıkça öde mantığı ile çalıştığı için sunucular için kullanılmadığı sürece ek para ödemezsiniz sadece bağlantı ücretleri ve vpn gibi hizmetlerin düşük ücretleri fiyatlandırılır. Ayrıca Azure Site Recovery ile FKM sırasında 15’dakikaya kadar kısaltabileceğimiz sunucu açılma süreleri ile şirketlerin veri kaybı ve iş kaybına engel olmaktadır.

Yük Dengeleme – Load Balancer

Bu resim için metin sağlanmadı

Yük dengeleme, sisteminizde belirli dönemlerde ön görülemez kullanım olduğu zamanlar ihtiyaç duyabileceğimiz çok önemli bir hizmettir.

Azure Load Balancer ile sunucularınızın ani olarak yüksek kullanımında ayarlayacağınız değerlere göre örneğin CPU %80 olduğunda önceden belirlenmiş özellikteki bir sanal sunucu otomatik olarak açılır ve kullanım yine örneğin belirlediğiniz %60 oranına inerse kendi kendine kapanır ve bu size maddi açıdan ve zaman konularında yarar sağlar.

E-Ticaret veya online hizmet veren şirketlerde ön görülen siteye giriş sayısının genelde bir veya iki katını destekleyecek sunucu kurulumlarını yaparlar. Ancak indirim dönemlerinde siteye giriş sayısı ön görüleni aştığı anda sayfaya ulaşılamaz buda maddi kayıp demektir.

Örneğin YSYK sistemi sadece seçim sırasında en fazla tıklama sayısına ulaştığı için Azure Load Balancer kullanıyorlar.

Sanal Makineler

Bu resim için metin sağlanmadı

Microsoft Azure’un en önemli kısımlarından biride kurulabilen Sanal Makine’lardır.

Bu makinalarda istediğimiz şekilde Windows Server , Linux gibi sistemler kullanabiliyoruz. Azure Sanal Makineler 10’larca farklı konfigürasyonda ve özellikte hazır halde gelmektedir. Tek yapılacak şey istenilen makina tipini ve sistemin seçmektir ardından kurulum hemen başlar.

Sanal Makine seçimlerinde her makina tipi ve özelliği farklıdır. Burada hazırda bulunan konfigürasyonlarda B2MS , D16 , F8 adında makineler görürsünüz her bir cihazın çalışma özelliği farklı amaçlardadır ve fiyatlandırmaları buna göre değişir.

Yedekleme – Azure Backup

Bu resim için metin sağlanmadı

Microsoft Azure Backup , şirketlerde tam bir bulut depolama hizmeti sunar var bunu uygun fiyatlar ile sağlar.

Azure Backup ile SQL veritabanlarını ORACLE veritabanlarını ve şirket içi dosyalarınızı tam güvenlikli bir şekilde bulut sistemine taşır ve istenildiği anda önceki yedeklenen veriler geri çağrılabilir.

Backup sayesinde varsayılanda 180 günlük dosya yedekleme yapabiliyorsunuz.

İstenildiğinde günde 3 kere yedek alınabildiği gibi yedeklerin tamamını indirmeye gerek olmadan sadece istediğiniz dosyayı çekebiliyorsunuz.

Azure SQL Veritabanı

Bu resim için metin sağlanmadı

Azure SQL Veritabanı, Microsoft Azure’da yer alan ve ilişkisel veri, JSON ve XML gibi yapıları destekleyen çok amaçlı ilişkisel veritabanı yönetilen hizmetidir. SQL Veritabanı; tek SQL veritabanları ve elastik havuzları içerebilen mantıksal sunucuların yanı sıra sistem ve kullanıcı veritabanlarını içeren yönetilen bir sistemdir.

Azure SQL Veritabanı, Microsoft SQL Server veritabanı altyapısı ile aynı kod tabanını kullanır. Microsoft’un bulut öncelikli stratejisi kapsamında en yeni SQL Server özellikleri önce SQL Veritabanı’na, ardından da SQL Server’ın kendine uygulanır. Bu yaklaşım sayesinde düzeltme veya yükseltme zahmetine girmeden milyonlarca veritabanında test edilmiş en yeni SQL Server özelliklerine sahip olabilirsiniz.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.